DUYURULAR
01.04.2015 00:00:00
Hasta Hakları Kurul Kararları ve ASKOM Toplantı Kararlarına Sitemizin Dokümanlar bölümünden ulaşabilirsiniz.


NÖBETÇİ ECZANE
Bugün : 20.09.2017
KILIÇ
Nobet Tarihi: 20.09.2017

Eczane Adresleri
 Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır! Erken Teşhis Hayat Kurtarıcıdır!

KANSER NEDİR?

        Kanser belirli bir doku veya organdaki hasarlı hücrelerin kontrolsüz bir biçimde üreyerek bir kitle veya tümör oluşturmasıdır. Kanser vücudumuzda bir hücrenin günün birinde hiçbir kontrol dinlemeden büyüyüp çoğalması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Günümüzde her ülkede, her yaşta görülebilen, coğrafi sınır tanımayan, sosyal statü ve gelir durumu ayrımı yapmayan kanser hastalığı evrensel bir sorun niteliğindedir.

         WHO (Dünya Sağlık Teşkilatı) verilerine göre, dünyada her yıl 6 milyondan fazla insan kanser hastalığına yakalanmaktadır. Hastalanan bu insanların, yaklaşık 5 milyonu hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde yılda 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanser hastalığının görülme sıklığı yaşa, cinsiyete, köken aldığı organa, genetik faktörlere, çevre faktörlerine, beslenme alışkanlıklarına göre farklılıklar göstermektedir. Yaş arttıkça kanser hastalığının görülme sıklığı da artmaktadır.

        Gelişmekte olan ülkemizde, çeşitli nedenlerle kanser hastalığı riski altında bulunan insan sayısı gün geçtikçe artmaktadır ve ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer alması nedeniyle bir sağlık sorunu olmasının da yanında, topluma getirdiği ekonomik maliyeti nedeniyle toplumsal bir sorun olduğu açıkça görülmektedir.

Kansere bağlı ölümlerin çoğu bu kontrolsüz çoğalan hücre topluluklarının hayati organlarda oluşturduğu hasarlar ve fonksiyon bozuklukları gelişmesi nedeniyle olmaktadır.Bu nedenle hastalığın erken dönemde yakalanarak tedavi edilmesi hayati önem taşımaktadır. Tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir. Türkiye’de özellikle meme, rahim ağzı(serviks) ve bağırsak kanserinin erken tanısı konusunda ulusal tarama programları mevcuttur.Kanserden korunma,  kanserin tedavisinden daha önemli bir husustur.Korunmada başta sigara ve alkol olmak üzere kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneş ışığından sakınmak, özellikle meyve ve sebze ağırlıklı uygun bir diyet uygulamak ve doğal gıdalarla beslenmek kanser sıklığını azaltabilir.

Belirli yaşın üzerinde olan ve aile bireylerinde kanser olan hastaların düzenli olarak tarama yaptırmalarının öneminin anlatılması, bu önemli sağlık sorununa kamuoyunun dikkatinin çekilmesi ve toplumun kansere yönelik bilincinin arttırılması amacıyla 1-7 Nisanda "Kanser Haftası" başlığı altında çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. 


Haber EklenmeTarihi: 02.04.2015 00:00:00

 
Her Hakkı Saklıdır. Tüm Haklar Kilis İl Sağlık Müdürlüğüne aittir. ©2013